Čikom ostaje posvećen digitalnoj transformaciji Crne Gore! Kao aktivni učesnici u razvoju IT ekosistema, podržavamo inicijative koje doprinose inovacijama i otvorenim podacima.
Na otvorenom stolu “Formiranje Open Data Huba – ključni koraci ka otvorenijim podacima u Crnoj Gori”, naš CEO Vladan Tabaš, akademik Igor Đurović (CANU) i prof. dr Snežana Šćepanović (Fond za inovacije Crne Gore) okupili su stručnjake kako bi diskutovali o budućnosti otvorenih podataka u Crnoj Gori.
🔹 Šta smo zaključili i zašto je važno uspostavljanje Open Data Huba u Crnoj Gori:
💡 Potrebni su nam jasna politička volja, strateški pravac i koordinacija upravljanjem otvaranja podataka.
💡 Moramo unaprijediti zakonodavni okvir – Zakon o slobodnom pristupu informacijama kod nas ne prepoznaje otvorene podatke kao poseban institut. Potrebno je u zakon ugraditi obaveznost objavljivanja podataka u mašinski čitljivom formatu, kao i uskladiti se sa evropskom Direktivom o otvorenim podacima, posebno u dijelu koji se odnosi na tzv. skupove podataka visoke vrijednosti, kao što su geoprostorni podaci, statistika, meteorologija, poslovni registri i dr. Takođe, na području otvorene nauke je potrebno omogućiti otvaranje podataka iz istraživačkih projekata.
💡 Naš portal otvorenih podataka mora biti tehnički unaprijeđen. Portal data.gov.me je važna platforma, ali trenutno ima niz ograničenja: mali broj datasetova, nedostatak API-ja, ograničeni formati, rijetko ažuriranje. Potrebno je investirati u modernizaciju portala, bolju strukturu podataka, interfejs prilagođen programerima i ponovnoj upotrebi podataka i kreiranje tzv. metaportala koji bi povezivao sve relevantne registre. Funkcionalnosti portala moraju biti savremene i služiti koristnicima. Kao okvir potrebnih funkcionalnosti može se upotrebiti upitnik Evropske komisije – Open data maturity report.
💡 Neophodno je jačanje kapaciteta institucija – Otvoreni podaci nijesu „tehnologija”, već promjena načina rada i načina razmišljanja. Zaposlenima u javnoj upravi treba omogućiti kontinuirane obuke: objasniti koristi otvaranja podataka, kako da pripreme podatke, kako da ih anonimizuju, ukoliko je to potrebno, kako da ih dokumentuju i učine upotrebljivim; uspostaviti saradnju između privrede i javne uprave; uspostaviti sistem samoevaluacije institucija i mjerenja koliko su institucije spremne za otvaranje podataka (primjer iz Slovenije: https://opjs.aat4.si/). Na nivou institucija treba razmotriti određivanje zaposlenog lica odgovornog za kvalitet, integritet i upravljanje podacima u organizaciji. Njegov zadatak bi bio da osigura da podaci budu tačni, dosljedni, dostupni i usklađeni sa propisima. Ova uloga je ključna u procesima obrade i analize podataka, posebno u sektorima kao što su IT, finansije, zdravstvo i javna uprava.
💡 Privreda mora biti aktivno uključena – ICT zajednica i startapi su ključni korisnici otvorenih podataka. Potrebno je organizovati hakatone, takmičenja i inovacione izazove u saradnji sa firmama, fakultetima i nevladinim organizacijama. Takođe, potrebno je podržati preduzeća koja razvijaju proizvode na bazi otvorenih podataka – kroz grantove, pilot projekte, promociju; uspostaviti saradnju između privrede i javne uprave; uspostaviti sistem samoevaluacije preduzeća, koliko su spremna za ponovnu upotrebu otvorenih podataka.
💡 Moramo mjeriti, promovisati i učiti iz iskustava. – Redovno izvještavanje o napretku, broju datasetova, aplikacija i korisnika – sve su to informacije koje nam govore koliko sistem funkcioniše. Takođe, važno je promovisati dobre primjere da bismo podigli svijest i motivisali druge da se uključe.
Crna Gora treba da aktivno učestvuje u evropskim mrežama i inicijativama, kao što su European Data Portal, Open Data Maturity Report, Open Data Day i dr.
Zaključno, otvaranje podataka nije samo tehnički proces – to je transformacija kulture upravljanja. Da bi ekosistem otvorenih podataka u Crnoj Gori zaživio, potrebno je zajedničko djelovanje državne uprave, poslovne zajednice, akademije i civilnog društva. Nužno je uspostaviti tijelo, koje će se sastajati najmanje jednom u 2-3 mjeseca i pratiti sprovođenje strategije i akcionog plana za unapređenje otvaranja podataka u Crnoj Gori, poboljšanje ekonomije podataka i izgradnju ekosistema podataka Crne Gore. I vizija je da se Crna Gora vrati tamo gdje je već bila. Da bude lider regiona.
🔗 Više detalja i zaključke sa skupa pročitajte ovdje: CANU objava
Čikom nastavlja da podržava projekte koji doprinose transparentnosti, inovacijama i razvoju digitalnog društva! 🚀